5 lidí online
mail bures@bures-instalace.cz adresa Slatina n. Úpou 241
Krkonošský veletr Trutnov 2018- 27, 28.4.2018

Krkonošský veletr Trutnov 2018- 27, 28.4.2018

Editace - 29.04.2018

V termínu 27- 28.4.2018 se budeme účastnit výstavy v Trutnově. Vystavovat budeme kotel fi. Benekov a tepelné čerpadlo fi Hotjet. Přijdťe na výstavu a soutěžte s námi o dárek v hodnotě 3000,-kč.

Porovnání fotovoltaiky a fototermiky pro ohřev vody

Porovnání fotovoltaiky a fototermiky pro ohřev vody

Editace - 07.04.2015

S využitím simulačního softwaru TRNSYS byly porovnány za srovnatelných podmínek odběru tepla a klimatických podmínek fotovoltaický systém (ve dvou variantách) a fototermický systém pro přípravu teplé vody. Na základě několika konkrétních nabídek bylo provedeno ekonomické porovnání.

Cílem srovnávací analýzy představené v příspěvku je porovnat za srovnatelných podmínek odběru tepla a klimatických podmínek fotovoltaický systém (ve dvou variantách) a fototermický systém pro přípravu teplé vody. S využitím simulačního softwaru TRNSYS byly určeny energetické přínosy definovaných variant. Na základě situace na českém trhu byly stanoveny investiční a provozních náklady srovnávaných systémů a porovnána jejich ekonomická návratnost.

Fotovoltaika a Fototermika

Stále více se v souvislosti s poklesem cen fotovoltaické technologie a zastavením provozní podpory hovoří a píše o možnosti využití fotovoltaických panelů pro elektrický ohřev vody v podobě jednoduchých systémů s elektrickým ohřívačem vybaveným elektrickým topným tělesem na stejnosměrný proud.
Někteří dokonce hovoří o tom, že solární tepelné kolektory jsou již „odsouzeny k zániku“ či „jsou slepou vývojovou větví“ solární techniky. Zmiňuje se i tradovaný mýtus, že účinnost FV panelu v zimě neklesá, a tedy musí mít oproti fototermickému kolektoru „výrazně vyšší produkci v zimním období“.
Solární termický kolektor je pak označen za ten, který od listopadu do února „nic nedá“. To odporuje nejen běžným technickým výpočtům, ale i realizovaným měřením, která byla provedena na desítkách monitorovaných a publikovaných instalacích.
Zdrojem uvedených tvrzení jsou bohužel zjednodušené výpočty vycházející z podmínek a předpokladů, které se v reálném provozu solárních systémů, ať už fotovoltaických nebo fototermických, nenastávají.
Pro porovnání technologií přípravy teplé vody za srovnatelných podmínek odběru tepla a klimatických podmínek byly vytvořeny podrobné matematické modely pro fotovoltaický systém a fototermický systém pro přípravu teplé vody v simulačním softwaru TRNSYS. Byly zkoumány následující varianty:

  • Fotovoltaický ohřev (bez sledovače maximálního výkonu, MPPT off);
  • Fotovoltaický ohřev (se sledovačem maximálního výkonu, MPPT on);
  • Fototermický ohřev – solární tepelná soustava.

Kompletní článek s výsledky testu naleznete v sekci Ke stažení, nebo na webu www.tzb-info.cz


Související články:

Základní prvky solárních systémů

Základní prvky solárních systémů

Editace - 09.05.2015

Standardní prvky teplovodivé solární soustavy, které ovlivňují celkové výsledné využití soustavy a základní prvky sluneční soustavy, které mají zásadní vliv na účinnost přeměny dopadlé sluneční energie a velikost energie k dalšímu využití.

Nový deskový kolektor Logasol SKS 5.0

Nový deskový kolektor Logasol SKS 5.0

Editace - 07.04.2015

Společnost Buderus na začátku roku 2015 přišla s novým typem deskového koletoru Logasol SKS 5.0 Jedná se o špičkový deskový kolektor s náplní inertního plynu pro solární ohřev teplé vody, bazénové vody a podporu vytápění.

Nabídka tepelných čerapdel a ohřívačů vody Buderus

Nabídka tepelných čerapdel a ohřívačů vody Buderus

Editace - 27.01.2015

Ceníky ohřívačů vody Buderus s integrovaným tepelným čerpadlem pro rok 2015. Rozšířená nabídka paketů Buderus s tepelnými čerpadly a cenově zvýhodněné sestavy tepelných čerpadel Logatherm.

Technická data ohřívačů vody Buderus

Technická data ohřívačů vody Buderus

Editace - 22.02.2014

Tepelné čerpadlo Logatherm WPT 270 pro ohřev teplé vody značky Buderus získává energii pro optimální ohřev teplé vody přímo ze vzduchu: buď ze vzduchu v místnosti, nebo ze vzduchu venkovního. Prohlédněte si jeho technická data.

Technická data ohřívačů vody Ochsner

Technická data ohřívačů vody Ochsner

Editace - 22.02.2014

Špičková technologie v exkluzivním designu v propojení s technikou budoucnosti ohřívá hospodárně TV každou minutu, každý denní i noční čas. To všechno z obnovitelných zdrojů za každého počasí. Prostudujte si technické specifikace Ochsner ještě dnes!

Solární regulace

Solární regulace

Editace - 06.10.2013

Solární regulace je důležitý prvek, který zásadním způsobem ovlivňuje energetickou ziskovost soustavy. Tyto prvky slouží k vyhodnocení požadovaných teplot jednotlivých spotřebičů, spotřebiče (AKU nádoba, zásobník TV, topný okruh, bazénový okruh,...) a dle aktuální teploty na kolektoru, případně dle čidla oslunění / předpovědi počasí se reguluje funkce celé soustavy. Při nedostatečném osvitu je spínána bivalence v podobě elektro patrony, elektro kotle, plynového kotle, automatického kotle, tepelného čerpadla.

Technické parametry ohřívačů vody SUNLINE

Technické parametry ohřívačů vody SUNLINE

Editace - 25.01.2012

Ohřívače vody SUNLINE s integrovaným tepelným čerpadlem mají nerezový zásobník na 150, 200, 260 resp. 300 litrů, který je izolován polyuretanovou vrstvou pro maximální uchování tepla. Při provozu dosahuje teplota vody až 60 °C. Ohřívač vody SUNLINE nabízí vysoký výkon a koeficient účinnosti, je vybaven zásobníkem včetně tepelného výměníku z kvalitní nerezové oceli. Polyuretanová izolace pro maximální uchování tepla.


* Váš dotaz

* Váš e-mail

* Vaše bydliště (orientačně)

* Odeslat dotaz